Bolesti brucha
Bolesti brucha vznikajú pri podráždení nervových zakončení brušnej dutiny. Podľa charakteru bolesti a miesta jej vzniku rozlišujeme tri rôzne typy brušnej bolesti, a to bolesť viscerálnu (útrobnú, ktorá vzniká postihnutím vnútrobrušného orgánu, chorý jedinec nie je schopný lokalizovať túto bolesť len do jedného bodu), parietálnu (nástennú, vzniká podráždením nervových zakončení pobrušnice a brušnej steny, je ostrá a presne lokalizovateľná) a bolesť prenesenú (pacient ju vníma ako bolesť brucha, hoci jej pôvod je v postihnutí orgánu mimo brušnej dutiny).
Definícia a typy bolesti
Bolesť brucha je výsledkom podráždenia nervových štruktúr zodpovedných za sprostredkovanie citlivosti brušnej dutiny. Podráždenie nervových zakončení môže vznikať mechanickým útlakom, pri zápale, nedostatočnom prekrvení alebo nádorovom bujnení.
Viscerálna (útrobná) bolesť: pri postihnutí vnútrobrušného orgánu.
Parietálna (nástenná) bolesť: má svoj pôvod v parietálnom liste pobrušnice alebo v brušnej stene.
Prenesená bolesť: vnímaná v bruchu, hoci vzniká mimo brušnej dutiny.
Pôvod bolesti v závislosti od jej lokalizácie
Nadbrušie, pravý horný kvadrant, ľavý horný kvadrant, stred brucha okolo pupka, pravý a ľavý dolný kvadrant a podbrušie.
Príčiny bolesti brucha
Ochorenia tráviaceho traktu: gastroenteritída (zápal žalúdka a čreva), apendicitída (zápal prívesku slepého čreva), cholecystitída (zápal žlčníka), žlčová kolika, vred žalúdka a dvanástnika, nafukovanie, atď.
Ochorenia hrudnej dutiny: zápaly pľúc, infarkt myokardu.
Gynekologické ochorenia: mimomaternicové tehotenstvo, ochorenia vaječníkov a vajcovodov.
Ďalšie ochorenia: cievne, metabolické, atď.
Diagnostika
Predchorobie.
Charakteristika bolesti: intenzita, lokalizácia, chronológia, sprievodné príznaky.
Doplňujúce vyšetrenia: rozbor krvi, moča, röntgen brucha, ultrazvukové vyšetrenie, atď.
Liečba
Až po vyšetrení lekárom a stanovení diagnózy. Pri chronickej bolesti zo známych príčin antacidá (na zníženie kyseliny), spazmolytiká (proti kŕčom) a protizápalové prípravky.